ZASADY GRY
FootGolf jest rozgrywany bez sędziego, za wyjątkiem oficjalnych turniejów, w których sędzia główny rozstrzyga ewentualne spory lub interpretację regulaminu. Regulamin rozgrywek bazuje na zasadach stosowanych w grze w golfa.
FootGolf to przede wszystkim etykieta, gdzie najważniejsze jest okazywnaie szacunku innym graczom oraz przestrzegania zasad. Zasady FootGolfa opierają się na uczciwości każdego uczestnika gry. Wszyscy gracze FootGolf powinni zachowywać się w sposób zdyscyplinowany, wykazując uprzejmość w każdym momencie sportowej rywalizacji, niezależnie od determinacji w dążeniu do zwycięstwa oraz rangi rozgrywanej gry. To jest duch zasad dyscypliny jaka jest FootGolf.
FootGolf jest połączeniem popularnych sportów: piłki nożnej i golfa. Rozgrywany jest piłką nożną #5, na obiekcie golfowym przystosowanym do FootGolfa poprzez ustawienie chorągiewek w dołkach o średnicy 50 cm, czyli większych od standardowych dołków dla piłek golfowych. Przepisy w dużym stopniu odpowiadają zasadom stosowanym w grze w golfa.

FootGolf grany jest na całym świecie w wielu różnych formach, ale jako dyscyplina sportowa regulowany jest przez Federację Międzynarodową FootGolf (FIFG).
ABK Sport agencja marketingu sportowego jest prekursorem tej dyscypliny sportu w Polsce. Planujemy organizację turniejów w całym kraju, przy współpracy z 9. i 18. dołkowymi klubami golfowymi. Zamierzeniem rozgrywek, poprzez popularyzację FootGolfa, jest wypracowanie większej ilości członków w klubach, przychodów jak i rozwijanie zarówno gry w golfa, jak i FootGolfa.
Kilka podstawowych zasad sportowych FootGolf:
- Ubiór. Obowiązuje odzież golfowa lub jej połączenie z ubiorem do gry w piłkę nożną (getry, buty sportowe lub piłkarskie bez kolców).
- Każda piłka musi być łatwa do zidentyfikowania, najlepiej podpisana.
- Należy kontrolować swoją kartę wyników i czekać na swoją kolej do rozpoczęcia gry na kolejnym dołku. Obowiązkiem gracza jest upewnić się, iż każda akcja nie będzie kolidować z grą innych graczy.
- Piłka musi się być kopnięta przy jednym zamachu. Przed kopnięciem stopy powinny być oddalone od piłki.
- Po kopnięciu należy poczekać, aż piłka całkowicie się zatrzyma. Nie jest dozwolone zatrzymanie piłki w trakcie jej toczenia się, również np. wskutek wiatru.
- Należy kopać piłkę z pozycji maksymalnie do dwóch metrów za znacznikami markerów dołka. Kolejność kopnięć zawodników jest ustalana na podstawie wyniku z poprzedniego dołka. Gracz z najlepszym wynikiem kopie jako pierwszy, kolejnym jest gracz, który był drugi itd.
- Piłka MUSI być grana z miejsca w którym leży. Niedozwolone jest dotykanie piłki lub przesunięcie jej z jakiejkolwiek przyczyny. Wyjątek: można oznaczyć miejsce i podnieść piłkę, gdy może ona utrudniać zagranie innemu graczowi w jakikolwiek sposób.
- Zawodnik najdalej od dołka jest pierwszym kopiącym piłkę.
- Jeśli piłka znajdzie się w przeszkodzie wodnej należy ją wyłowić lub zamienić na inną piłkę, następnie ustawić na suchym terenie dwa kroki od miejsca, w którym piłka wpadła do wody, równoecześnie otrzymując jeden punkt karny. Istnieje również opcja ustawienia piłki w miejscu, z którego została kopnięta przed wpadnięciem do wody, również z jednym punktem karnym.
- Tylko na tzw. greenie (krótko ostrzyżona trawa wokół dołka) piłka może być podniesiona i oczyszczona.
- Niezależnie od odległości od dołka, gra musi być zakończona uderzeniem piłki do dołka. Oddawanie piłki lub uderzenia przeciwnikowi, ze względu na położenie piłki w niewielkiej odległości od dołka, nie jest dozwolone.
Pełne zasady regulowane przez FIFG można znaleźć tutaj:

.